Když jsem s focením začínala, byly dvě možnosti. Canon nebo Nikon. Oba dva systémy byly postavené na zrcadlovkách a zas tak příliš se od sebe nelišily. Dnes má každá značka trochu jiný přístup a trochu jinou nabídku objektivů. Liší se svojí filozofií a tvarem a každá značka cílí na trochu jiný segment uživatelů. Nemá smysl zahrabat se do internetových diskuzí a vybírat foťák online podle tabulek. Dnes už neseženete foťák, který by nebyl dostatečně kvalitní. Trh se pomalu kloní zpátky k tomu, že fotoaparáty nakupují hlavně fotografové a jako záznamníky a dovolenková cvakátka slouží čím dál tím víc mobily.

Peníze

Jako první věc si ujasněte, jakou částku přesně můžete do systému dát. Nejenom tělo, ale i objektivy a doplňky jako náhradní baterie, paměťové karty, popruhy, stativ a tak dále. Fotoaparátem to celé jenom začíná a největší zábava je, když si člověk může sem tam nějaký ten objektiv dokoupit a zkusit zase něco nového. Jako začátečník budete určitě měnit a upravovat. Málokdo se s výbavou trefí hned napoprvé. Základní objektiv nebo jedno pevné sklo jsou hezká věc, ale kdo vám zajistí, že to bude zrovna ta varianta, kterou nejvíc využijete? Nepovažujte foťák za investici, ale za lopatu. Za pracovní nářadí. Tím pádem bude potřeba myslet i na to, že bude potřeba čas od času něco vyměnit nebo nahradit.

Nabídka objektivů

Bezzrcadlovkové systémy jsou na trhu kratší dobu než byly jejich předchůdkyně zrcadlovky. U některých značek se místy stává, že nabídka objektivů nepokrývá tolik ohnisek a možností, kolik by člověk potřeboval. Dejte si na papír seznam všech objektivů, které byste podle svého uvážení mohli časem potřebovat. Kolik peněz budou u které značky stát? A co zastoupení v bazarech? Celkem jsem se divila, že třeba Nikon nemá pro svůj systém „Z“ v nabídce 70-200 mm teleobjektiv ve světelnosti f4. Bývá to varianta pro krajinářskou fotografii, aby krajináři nemuseli nosit na výšlapy velké a těžké f2,8 varianty. U novějších systémů se stává, že některé objektivy scházejí a je potřeba si udělat průzkum dřív, než něco pořídíme a pak zjistíme, že na ten „náš“ systém ještě nějakou dobu nepořídíme „ten náš“ objektiv.

Sáhni si

Pokud máte jenom trochu možnost, osahejte si víc možností. U známých nebo ve větších městech, kde sídlí prodejny Fotoškoda, Fotolab nebo Megapixel. Nahlédněte do akčních letáků prodejen elektroniky a vezměte do ruky víc těl, víc tvarů a víc značek. Jak sedí tlačítka? Jak jistě se drží? Fakt vám nevadí váha toho fotoaparátu? Dokážete si představit, že ho nosíte všude s sebou? Fotoaparát, který je příliš těžký na to, abyste ho nosili s sebou není vhodný doplněk.

+ bonusový tip

Fotoaparát je vhodný nástroj, pokud si dokážete představit focení do RAWu (do surových dat) a následně si fotky vyvolávat v editačním programu. Pokud sháníte fotoaparát pro nenáročné cvakání, pokud budete fotit hlavně do JPEGu bez toho, že byste fotky upravovali a pokud chcete, aby ty fotky zvládnul fotoaparát více méně sám, dejte dohromady peníze na foťák a peníze na mobil a pořiďte si fotomobil. Už okolo 10 000 Kč se dají vybrat mobily, které mají velice slušný výkon a navíc jsou mobily tvořené tak, aby tu fotku „dokreslily“ podle toho, co si asi zákazník přeje vidět. Z fotoaparátu samotného nedostanete výsledky jako z mobilu už jenom kvůli tomu, že fotoaparát sází na to, že si fotky „vyvolá“ fotograf sám. I když se dnes nebavíme o filmu ale o digitálních datech, princip zůstává stejný.

Leave a Reply