„Co mám fotit“ je hned druhé téma, které řešíme poté co pořídíme fotoaparát. Všude kolem nás ostatní tvrdí, že bychom si měli vybrat jedno téma a tomu se věnovat. Někdo ví hned, někdo se v tom plácá, ale zkusili jste se někdy zeptat obráceně?

Kuba Šindelář zveřejnil na YouTube video „Víte, co chcete fotit nebo natáčet“ a nabízí v něm naprosto opačný přístup. Zkuste si co možná nejvíc a zjistěte, co vás nebaví a jakému druhu focení se určitě věnovat nechcete. Nevíte, čemu byste se věnovat chtěli? Zkoušejte všechno co vás zaujme a dávejte dohromady seznam témat a motivů, které určitě fotit nechcete.

Mně je celkem jedno, jaké povahy je hlavní motiv. Hledám zajímavé drobnosti, které mě zaujmou. Baví mě fotit prvky a motivy, které jsou platné pro ten daný den a pro to dané focení. Baví mě světlo a baví mě navštěvovat různá místa. Zjistila jsem, že potřebuju střídat lokace, na které chodím fotit a potřebuju je navštěvovat opakovaně, abych se s nimi seznámila a nasála jejich atmosféru. Baví mě motivy, které nevymyslím a neovlivním. Baví mě pozorovat a zaznamenávat, ať už je to život nebo různé zajímavé prvky.

Nebaví mě skládat si snímek. Nebaví mě aranžované focení a nebaví mě focení, které obnáší neustále ty samé motivy bez jakýchkoliv změn. Nebaví mě vymýšlet pózy a nebaví mě, když už před focením samotným vím, co přinesu. Penalizuje to architekturu, krajinu, portréty a zátiší a produktové focení. Nabízí to street, dokument, reportáž a „travel photography“ – cestovatelské focení.

Nemusíte hned vědět, co určitě ano. Postačí když začnete vyřazovat to, co určitě ne. A když to takto hezky poskládáte za sebe, něco z toho určitě vypadne. A vám se bude o kus lépe pracovat, protože budete vědět, kde jsou vaše slabiny. Těm se můžete vyhnout nebo se je naučit zpracovávat, to už bude na vás.

Leave a Reply